Türkiye’nin En Fazla İle Sahip Bölgesi Hangisi?  Karadeniz mi Marmara mı ?

Türkiye’nin toplamda 81 il’i vardır. Bu iller, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alır ve her biri kendi özellikleri, tarihi, kültürü ve coğrafi konumuyla benzersizdir. En fazla ile sahip olan bölge ise 18 il ile Karadeniz Bölgesidir.

-Marmara Bölgesi’nde: İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Bilecik olmak üzere 11 il bulunur.

-Ege Bölgesi’nde: İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya olmak üzere 8 il bulunur.

-Akdeniz Bölgesi’nde: Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Isparta, Burdur, Osmaniye, Kahramanmaraş olmak üzere 8 il bulunur.

-Karadeniz Bölgesi’nde: Trabzon, Samsun, Ordu, Rize, Artvin, Giresun, Amasya, Tokat, Sinop, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük, Gümüşhane, Bayburt, Çorum, Bolu, Düzce olmak üzere 18 il bulunur. Karadeniz bölgesi diğer bölgelerden daha fazla ile sahip olmasıyla bölgeler içinde 1. sırada yer alır.

-İç Anadolu Bölgesi’nde: Ankara, Konya, Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Sivas,  Eskişehir, Kırıkkale, Karaman, Kırşehir, Çankırı, Niğde, Yozgat olmak üzere 13 il bulunur.

-Doğu Anadolu Bölgesi’nde: Erzurum, Van, Malatya, Elazığ, Ağrı, Muş, Bitlis, Bingöl, Tunceli, Ardahan, Kars, Iğdır, Erzincan, Hakkari olmak üzere 14 il bulunur.

-Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde:  Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Siirt, Şırnak, Kilis olmak üzere 9 il bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir