Trier, Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletine bağlı şehridir.

 Yaklaşık nüfusu 100.000 üzerinde olan bu şehirin ekonomisi sanayi ve ticarete dayalıdır. Turizm açısından da ilgi çeken bu şehir Roma İmparatoru Augustus tarafından MÖ 15 yılında kurulmuştur. Moselle nehrinin kıyısında, Roma döneminin ilgi çekici kentlerinden biridir.

Günümüzde sanayi ve ticarete dayalı canlı bir ekonomiye sahip olan Trier, Roma döneminden kalma tarihi bina ve eserleri ile de turistler için bir çekim merkezidir. Roma zamanında yapılan surun ana giriş kapısı olan Porta Nigra; Alplerin kuzeyinde bulunan en büyük Roma yapısıdır. Ayrıca, Roma İmparatoru Konstantin’in annesi bu civarda oturan Cermen kavimlerinden birisinin reisinin kızı olduğu için, bu bölgeye bir lejyon birliği yerleştirmiş ve İsa’nın ölürken üzerinde bulunduğu rivayet olunan hırkayı bu şehre getirterek hırkayı sergilemek üzere bir kilise inşa ettirmiştir. Bu kilise hâlen ziyaret edilebilir. Almanya’nın en eski kilisesi olan Aziz Petrus Katedrali ve erken dönem Gotik Meryem Ana Kilisesi gibi Orta Çağ binaları da son derece etkileyicidir.

Trier, II. Dünya Savaşı sırasında zarar görmemiş Alman şehirlerinden birisidir. Trier’ de bulunan üniversite, devlet üniversitesi hüviyetinde olup; oldukça gelişmiş bir eğitim standartına sahiptir. Şehirde kütüphaneler, müzeler, eski yerleşim yerleri, Roma devrinden kalma hamam harabeleri, eski kiliseler, Cermen birliğinden önceki elektörün oturduğu saray, opera binası, tren garı, Karl Marx’ın evi, nehir boyunca oluşturulmuş oturma terasları ve kafeler gezilip görülebilecek yerler arasındadır. JTI firmasının Avrupa’da bulunan sigara fabrikalarından bir tanesi de bu şehirde bulunmaktadır.

 Trier’in tarihi bölgeleri 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Lüksemburg sınırında bulunması ve Lüksemburg şehrine 40 km mesafede bulunması sebebiyle, nüfusun belirli bir kesimi Lüksemburg’da çalışıp Trier’de ikamet etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir