Yeme içme gibi vücudun temel gereksinimlerinden biri olan cinsellik zevk almaktan daha fazlasıdır. Cinsel sağlık uzmanlarının, yaptığı araştırmalar cinselliğin faydalarında ortak sonuca ulaştığını gösterir.

1.Bağışıklık Sistemi Güçlenir

Pensilvanya’nın Wilkes Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre haftada bir veya iki kez seks yapanların daha az seks yapanlara kıyasla belirli bir antikor düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Cinsel ilişkisi düzenli olanların vücutlarının mikrop ve virüslere karşı antikor düzeylerinin yüksek olduğu görüldü.

2.Kalp Krizi Riskini Azaltır

Düzenli bir cinsel yaşam kalp atış hızını artırmasının yanı sıra testosteron ve östrojen seviyesini dengede tutar. Bu hormonların dengede olmaması halinde kalp hastalığı gibi birçok sorun yaşanır.

3.Prostat Kanseri Riskini Düşürür

Amerika Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ayda 21 kez boşalan erkeklerin prostat kanserine yakalanma oranı daha düşüktür. Zevk almak prostat kanseri riskini düşürür.

4.Ağrıyı Azaltır

Cinsel ilişki sırasında vücut endorfin hormonu salgılar. Endorfin hormonu insan vücudunda ağrıların ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Migren veya baş ağrısı çekenlerin seks sırasında bu hormonun salgılanmasıyla ağrılarının azalacağı bilinir.

5. Zayıflatır

Seks başlı başına bir spordur. Yapılan araştırmalara göre cinsel ilişki sırasında yakılan kalori dakika da ortalama 6 kaloridir.

Bilhassa kadınların cinsel ilişki sırasında erkeklerden daha fazla kalori harcaması kadınlar için seks zayıflamak için mükemmel bir egzersizdir.

6. Deliksiz Uyku

Cinsel ilişkiden sona vücut uyku ve gevşeme hormonu melatoni salgılar. Bu sayede ilişki sırasında kalori yakan vücut gevşeyerek kendini uykuya bırakır.

Uyku problemi yaşayanlar uyku saatine yakın seks yaparak uykuya geçişlerini kolaylaştırabilir.

7. Stresi azaltır

Stres hormonu olan kortizol kişi stresli olduğunda yükselir. Sarılmak, dokunmak, yakın ilişkide olmak kortizol hormonu seviyesini azaltır.

Cinsel ilişki sırasında vücudun salgıladığı endorfin hormonu, kortizol seviyesini düşürerek sakin kalmanızı sağlar.

8.Libidoyu Artırır

Düzenli cinsel ilişki libidoyu artırır.

Düzenli seks, seks isteğini artırır. Kan akışının hızlanması, vücudun kendini sağlıklı ve mutlu hissetmesi cinsel ilişki isteğini artırır.

9.Parlak Cilt

Yapılan araştırmalar düzenli cinsel ilişki aerobik bir egzersiz sayılabileceğinden cildin yenilenmesine yardımcı olacaktır. Cinsel ilişki sırasında cildin yeniden oksijenlenmesi, dolaşımın hızlanması dolayısıyla cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olacaktır.

10.Benlik Saygısını Artırır

Düzenli ve tatmin edici cinsel ilişki kişinin haz alması, mutluluk hormonlarının salgılanması kadar önemli olan bedenine saygısı ve kendine güvenini artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir