İslam’ın beş şartından biridir oruç. Farz ibadetlerden biri olan oruç kulun sessiz ibadetidir.

Aklı melekeleri yerinde ergenliğe girmiş her Müslümana oruç ibadeti farzdır.

“Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Umulur ki böylece günah ve fenalıklardan korunursunuz.” (Bakara-183)

İslam âlemi için rahmet ve mağfiret ayı olan hicri ramazan ayında tutulan oruç, ramazan ayı hilalinin görünmesiyle başlar ve 29 veya 30 gün olarak tutulur.

Her Müslümana farz olan oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından itibaren güneş batıncaya kadar yani akşam ezanına kadar kulun yemekten, içmekten ve cinsi münasebetten sakınmasıdır. Akşam ezanıyla iftar eden kul sahurla birlikte niyetlenir oruca.  

“Fecrin, beyaz ipliğe benzeyen aydınlığı siyah ipliğe benzeyen gece karanlığından ayrılıncaya kadar bütün gece yiyin için. Sonra güneş batıp akşam namazı vakti girinceye kadar orucu tamamlayın.”(Bakara-187)

Oruç yalnızca yemekten içmekten sakınmak mıdır?

Oruca niyetlenmiş kişinin Allah’ın rızası olamayacak her kötü işten kendini sakınmasıdır. Yalan sözden, gıybetten, kul hakkı yemekten, harama el uzatmaktan, harama bakmaktan, harama varmaktan kulun kendini sakınmasıdır. Orucu tüm azalarıyla tutmaktır orucu kutlu yapan. Bu mukaddes ibadet neler öğretir kula. Sadece bir ay boyunca bazı nimetlerden belli vakitlerde mahrum kalmak mıdır maksat?

Oruç sabretmektir; açlığa susuzluğa sabretmektir. Sabrı öğrenen kul karşılaşacağı sıkıntılara acılara sabretmesini bilir.

Oruç eşitliktir;  zengin, fakir, kadın, erkek, mevki, rütbe, meslek ayırt etmeksizin her Müslümana emredilmiş olmasıdır. İnsanlar ayrıştırır insanları. Zengine, mevki sahibine farklı muamele vardır insanlar arasında. Daha imtiyazlı davranılır daha hoş görülürler. Lakin Yüce Allah her kula, ayırt etmeksizin farz kılar ibadetlerini. Allah katında eşittir her insan.

Oruç empati kurmaktır; tokun acın halinden anlamasıdır. Otuz günlük bir süre yeter mi dersiniz tokun açın halinden anlamasına elbette anlayacak olana bir günde yeter. Düşünsenize her nimet var ama dokunamıyorsun vaktini bekliyorsun.

Oruç sağlıktır; mide ve diğer organlar dinlenir. Bu sayede vücutta birikmiş toksinler ve zehirler atılır. Yılın bir ayı temizlenmiş arınmış bir beden bir yıl boyunca sağlıklı ve verimli çalışır.

Oruç şükretmektir; kul niyetliyken açlığı görüp varlığa şükretmesidir. Elinde ki nimetlerin kıymetini bilmesidir.

 Oruç, beden ve ruh sağlığının güçlenmesi, kişilik ve karakterin gelişmesi, toplumsal değerler ve sosyal dayanışma bilincinin oluşması gibi birçok faydayı içinde barındıran bir ibadettir.

4 Replies to “ORUÇ NEDİR?

 • ZEYNEP
  ZEYNEP
  Reply

  Çok güzel👏👏👏

 • Saniye Taş
  Saniye Taş
  Reply

  Güzel di

 • Hava Kilicli
  Hava Kilicli
  Reply

  Çok başarılı ve güzel bir yazi

 • Seval
  Seval
  Reply

  Mükemmel bi anlatım olmus tebrikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir