Niobe, Frigya Krallığı’nın kralı Tantalos ile eşi Dione’nin kızıdır. Tantalos ve Dione’nin çocuğu olarak dünyaya gelen Niobe, güzelliği, zekası ve lüks yaşam tarzıyla ün salmıştır. Amphion adında bir müzisyen ve şair olan Thebai kralı ile evlenmiş ve ondan yedi erkek ve yedi kız çocuğu sahibi olmuştur.

Niobe, çocuklarına ve güzelliğine aşırı bir gurur duymaya başlar ve kendini tanrısal varlıklardan bile üstün görür. Bir gün, tanrıça Leto’yu (Artemis ve Apollon’un annesi) alay eder ve kendi çocuklarından daha fazla çocuğu olduğunu iddia eder. Bu küstahça sözleri, tanrısal öfkeyi uyandırır.

Leto’nun çocukları Artemis ve Apollon, annelerine yapılan bu hakarete tepki göstermek için harekete geçer. Apollon, Thebai’ye gelir ve bir ok yağmuruyla Niobe’nin oğullarını tek tek öldürür. Artemis ise Niobe’nin kızlarını avlar. Niobe, çocuklarının acısını ve kaybını gördüğünde dehşete kapılır.

Niobe’nin kederi, sonunda tanrılar tarafından bir ders vermek için sonlandırılır. Niobe’nin gözyaşları hiç durmadan akar ve sonunda taşa dönüşür. Taşa dönüşen Niobe, hala ağlamaya devam eder ve acısını sonsuza kadar yaşamak zorunda kalır.

Ağlayan Kaya Spil Dağı eteklerinde bir doğa harikasıdır. Bugün Spil Dağı‘nın eteklerinde Ağlayan Kaya ya da diğer adıyla Niobe Kayası olarak bilinir. Doğal aşınma sonucu başı önüne eğik, ağlayan bir kadın görünümü kazanmıştır.

Bu hikaye, insanların tanrılara karşı kibirlenmemesi gerektiğini ve doğal düzene saygı duymaları gerektiğini anlatır. Aynı zamanda acı, trajedi ve insanın kırılganlığı temalarını da işler.

Efsanenin bir diğer işlevi de kadınları çocuklarıyla çok fazla övünmemeleri ve çocuklarını diğer annelerle rekabet etmemeleri/karşılaştırmamaları konusunda uyarmaktır. Çoğu Yunan mitinde, insanların kibir (gurur/kibir) göstermemesi konusunda bir uyarı vardır.

Niobe’nin hikayesi, antik Yunan mitolojisinde ve daha sonraki sanat eserlerinde sık sık tasvir edilmiştir. O, kibiri ve yıkıcı sonuyla birlikte unutulmaz bir figür haline gelmiştir.

2 Replies to “Niobe;Çocuklarının Ölümünü Gördüğünde Taş Kesilen Frig Kraliçesi

 • Emine ozel
  Emine ozel
  Reply

  Güzel bir hikaye ilk defa okudum harika yamİssnz

 • Azra nur kaya
  Azra nur kaya
  Reply

  Çok güzel bir hikaye elerinize sağlık böyle güzel bilgiler ögrenmek dilegiyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir