Montpellier; Augueste Comte’ un doğduğu yer olarak bilinir. Fransa’nın tarihi şehri Montpellier, Languedoc-Roussillon bölgesinde, yeni Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées bölgesinde, Fransız Hérault ( 34 ) bölümünde yer almaktadır.

Montpellier ülkesi çok eski bir yerleşim ve geçiş ülkesidir. 985 yılında, Montpellier adı ilk kez Melgueil Kontu’nun bağışından sonra ortaya çıktı. Ecusson olarak bilinen tarihi merkezinin üç ana anıtı vardır: Babote kulesi, Pine kulesi ve Salinières kapısı. Bu şehir, çeşitli bir ekonomiye ve BİT, multimedya, biyoteknoloji ve eczacılık gibi faaliyetlerle yüksek üçüncül sektörde uzmanlaşmış bir endüstriye sahiptir.

Montpellier’in yaklaşık 285.121 nüfusu vardır yüzölçümü 56.88 km²’dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 7 ile 121 m arasındadır. Nüfus yoğunluğu 2017 yılında 5,000/km.

Montpellier, 2015 yılı itibarı ile metropol olmuş, Fransa’da son 26 yılda demografik ve ekonomik anlamda en hızlı gelişen şehri unvanına sahiptir.

Fransa’nın güneyinde, Akdeniz yayında yer alan Montpellier, Fransa’da en güçlü ulusal demografik büyümeye sahip 7. şehir olmuştur. Fransız kültürünün etkisi altında olsa da, eskiden sömürgesi olan arap toplumların da gözle görülür derecede bir kültür yaşayışı vardır. 1340 yılında kurulan Tıp Fakültesi dünyanın bilinen en eski tıp fakültesidir.

Montpellier çevresinde ne görülmeli?

PLACE DE LA COMÉDİE (KOMEDİ MEYDANI)

Montpellier’in tüm sakinleri için bir buluşma yeri olan Place de la Comédie ( Komedi Meydanı), şehrin merkezi noktasıdır. Avrupa’nın en büyük yaya bölgesi olarak kabul edilen bu bölge, Three Graces (Üç Güzeller) çeşmesi ve Comédie opera binasından oluşan olağanüstü bir Haussmann mirasından oluşuyor. Oval şekli nedeniyle “yumurtanın yeri” olarak da adlandırılır.

SAİNT-PİERRE KATEDRALİ

İlk olarak 1364’te kurulan ve bir kilise olarak tanınan Saint-Pierre katedrali 1536’da bu şekilde inşa edildi. İkincisi, Gotik mimarisiyle antik Languedoc-Roussillon bölgesindeki en büyük kilise olarak biliniyordu. Çeşitli din savaşlarından kurtulan katedral, özellikle yaklaşık 5 metre çapında devasa kulelerle desteklenen heybetli bir taş sundurmadan oluşuyor

FABRE MÜZESİ

Fabre müzesi, Cabrières-Sabatier d’Espeyran’ın özel konağı da dahil olmak üzere 9.200 m²’lik bir alanda, duvarları içinde her tarz ve geçmişten gelen sanat eserlerini barındıran yarı eski, yarı çağdaş mimariye sahip bir yapıdır.

Fransa ve Avrupa’daki en önemli müzelerden biri olmasıyla ünlüdür, örneğin 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan bir tablo koleksiyonunun yanı sıra 19. yüzyıldan 20. Delacroix, Courbet, Véronèse ve Soulages gibi büyük sanatçıların eserleri yer alır.

One Reply to “Fransa’nın Tarihi Şehri “Montpellier””

  • Mustafa
    Mustafa
    Reply

    Bilgi 360 çok bilgili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir