Dünya liderleri 70 yıl tahtta kalan İngiltere kraliçesi  II. Elizabeth’e son saygılarını sunmak için 19 Eylül’de Londra’ya iniyor.

Kraliçe II. Elizabeth’ın cenazesi  19 Eylül pazartesi günü saat 11.00’de Westminster Manastırı’nda gerçekleşti.

Kraliçe II. Elizabeth’ın cenazesine yaklaşık 500 devlet başkanı, kraliyet ailesi ve yabancı devlet adamları davet edildi.

– ABD başkanı; Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı  Emmanuel Macron , Almanya Cumhurbaşkanı  Frank-Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İrlanda Cumhurbaşkanı  Michail D. Higgins, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Kanada Başbakanı  Justin Trudeau, Hindistan Cumhurbaşkanı  Droupadi Murmu cenazeye katıldılar.

-İspanyol Kralı VI. Felipe ve Kraliçe Letizia ile önceki İspanyol Kralı Juan Carlos ve Kraliçe Sofia, Danimarka Kraliçesi II.Margrethe ve varisi Veliaht Prens Frederik de cenazeye katılanlar arasındaydı.

-Norveç, İsveç, Hollanda ve Belçika kraliyet aileleri de II.Elizabeth’e son saygılarını sunmak için Londra’ydılar.

-Avrupa dışından katılan hükümdarlar arasında Japonya İmparatoru Naruhito ve İmparatoriçe Masako’da cenazeye katıldılar.

-Papa Francis ise törene katılamayanlar arasındaydı. Yerine Vatikan’dan üst düzey bir temsilci katıldı.

-İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve eşi Michal’de Kraliçe II. Elizabeth’ son saygılarını sunmak için cenazeye katılanlar arasındaydı.

-Suudi Arabistan’ın veliaht prensi ve fiili hükümdarı Muhammed bin Salman davet edilmiş olmasına rağmen katılamayacağını bildirdi. Suudi Arabistan’ı temsilen Devlet Bakanı Prens Turki bin Muhammed cenazeye katıldı.

-Mısır Başbakanı Mustafa Madbuli ise Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi adına Kraliçe II. Elizabeth’in cenazeye katıldı.

-Ürdün Kralı II. Abdullah ve Kraliçe Rania, Dubai Hükümdarı ve Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Raşid, Katar Emiri Şeyh Tamim, Bahreyn Kralı Hamad, Lübnan Başbakanı Najib Mikati’ de katılanlar arasındaydı.

-Dünyanın dört bir yanından hemen hemen her devlet adamının katıldığı Londra’daki cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoğun programı nedeniyle katılamadı. Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  cenazeye katıldı.

Kraliçe II.Elizabeth’in cenazesine katılım için Afganistan, Beyaz Rusya, Rusya, Myanmar, Venezuela, Suriye davetiye gönderilmedi.

3 Replies to “Kraliçe II. Elizabeth’in Cenazesine Katılan Dünya Liderleri

 • Mustafa
  Mustafa
  Reply

  Emeğin e sağlık

 • Esra
  Esra
  Reply

  Başarilar dilerim.

 • Zeynep
  Zeynep
  Reply

  👍👍👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir