-Regaib Kandili; Recep ayının ilk Cuma gecesidir. Çok bağış ve iyilik demek olan  “Regibe” kelimesinin çoğulu Regaib’tir.

Regaib gecesi demek, Yüce Allah’ın kullarına rahmeti, lütuf ve ihsanı bol bol verildiği gece demektir.

-Miraç Kandili (İsra ve Miraç Gecesi);  Recep ayının 27’nci gecesidir. İsra, gece yürüyüşü Miraç ise merdiven, asansör demektir.

İsra ve Mirac Peygamberimizin bir gece seyahati ve yüce makamlara yükselmesidir. Peygamberimiz bu gecede (sav) Cebrail’in rehberliğinde manevi bir binit olan Burak ile Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gelmiştir.

-Berat Kandili; Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecedir. “Berâet” kelimesinin kısaltılmışı olan Berat borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan kurtulmak demektir.

Berat Gecesi günahlardan kurtuluş gecesidir. Bu gecede Yüce Allah’ın pek çok kimseyi  affedeceği Peygamberimiz (sav) tarafından bildirilmiştir. Bu yüzden bu geceye mağfiret gecesi de denir.

-Kadir Gecesi; Ramazan ayının 27’nci gecesidir.  İmam-ı Buhârî’nin  rivayetine göre ise Kadir gecesi Ramazan ayının son on gecesinden birinde olması kuvvetle muhtemeldir. Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek gece Kadir gecesidir. Kur’an-ı Kerim bu gece inmeye başlamıştır.

-Mevlid Kandili; Mevlid “doğum vakti” demektir. Hz. Muhammed’in (sav) doğduğu gecedir. Rebiülevvel ayının 12’nci gecesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir