İngiltere’de denizcilik hijyeninin kurucusu olarak kabul edilen hekim.

James Lind, 4 Ekim 1716’da Edinburgh’da dünyaya geldi.

Edinburgh’da iyi bir liseden eğitim aldıktan sonra 1731’de tıp eğitimine başladı.

Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nde 1739 yılında başlayarak 9 yıl cerrahlık yaptıktan sonra Gosport’taki Haslar Hastanesi’nde 1758 yılından itibaren 36 yıl hekimlik yaptı. Bu dönem de binlerce iskorbüt, dizanteri ve tifüs vakasını inceleyerek bu hastalıklara neden olan gemi koşullarını gözlemledi.

1754’te İskorbüt Üzerine Bir İnceleme’yi  (A Treatise on Scurvy) yayımladığında, iskorbütten ölen denizcilerin sayısı savaş sırasında ölenlerinkinden fazlaydı.

1757; Denizcilerin Sağğını Koruma En Etkili Yöntemler (On the Most Effectual Means of Prserving the Health of Seamen) adlı incelemesinde, Felemenklilerin 200 yıl kadar önce uygulamaya başladığı beslenme rejiminden esinlenerek denizcilere taze turunçgil ve limon suyu verilmesini önerdi..

1795’te, James Lind’in ölümünden bir yıl sonra, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gemilerde limon suyu verilmesini zorunlu hale getirdi. Bu uygulamanın benimsenmesiyle iskorbüt hastalığı kısa sürede ortadan kalktı.

James Lind tifüsle mücadelede günümüzde de kullanılan gemileri bitlerden arındırma işlemlerini, tropik limanlarda hasta denizciler için hastane gemilerinin bulundurulmasını ve deniz suyunun içecek su durumuna getirilmek üzere damıtılmasını önerdi.

Ayrıca, Sıcak İklimlerde Avrupalılara Tesadüfi Olan Hastalıklar Üzerine Bir Deneme (1768) yazdı.

Temmuz 1794 yılında vefat eden James Lind, Porchester Kilisesi’ne gömüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir