Bu şartlar kimler için geçerlidir?

İslam’ın şartları; beş temel esas üzerine kurulmuştur.

Hadis-i şerifte şöyle anlatır; İslam beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına, Muhammed’in (sas.) Allah’ın peygamberi olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, zekâtı vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmaktır.

Hadis-i şeriften açıkça anlaşıldığı gibi İslam’ın şartları beştir.

1.Kelime-i Şahadet: Allah’tan başka kulluk edilecek ilah bulunmadığına, Hz. Muhammed’in Allah’ın peygamberi olduğuna şahitlik etmek. Bu anlamı taşıyan Kelim-i Şahadet’i diliyle söylemektir. Allah’ın varlığına ve O’ndan başka ibadet edilecek ilah olmadığına ve O’nun tarafından gönderilen her şeyin hak olduğuna inanmaktır. Hz. Muhammed’in peygamberliğini kabul etmek de, onun haber verdiği kesin olarak bilinen şeylerin doğru olduğuna inanmak demektir.

İslam’ın birinci şartı olan Kelime-i Şehadet, kalpteki imanın dil ile ifadesidir. Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasulüh.

Kelime- i Şehadet’in arapça yazılışı اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Kelim-i Şehadet’i diliyle söyleyip kalbiyle de tasdik eden kimse, iman etmiş ve mümin olma şerefini kazanmış olur.

2.Namaz kılmak: Ergenlik çağına gelen ve akıllı olan her Müslüman’ın günde beş vakit namaz kılmasıdır.

İmandan sonra farzların en önemlisi namazdır. Özel hareketler ve belirli sure ve duaların okunuşla yerine getirilen bir ibadettir. Amellerin Allah’a en sevimli olan namaz Miraç gecesinde farz kılınmıştır. Müminin miracı olan namaz sayesinde kul Allah’ın huzuruna yükselerek O’nun manevi yakınlığına erer. Namaz Allah’ı hatırlatarak kişide sorumluluk duygusunun oluşmasını sağlar. Namazını doğru ve şuurlu kılan bir kimse zamanla kötülük yapmaktan vazgeçer ve böylece günah işlemesini önler.

Namaz Kur’an-ı Kerim’de Ankebût Suresi 45. Ayetinde şöyle geçmektedir;

“Sana vahyolunan Kitabı oku, namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, hayâsızlıktan ve fenalıktan alıkoyar.

اُتْلُ مَٓا اُو۫حِيَ اِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَاَقِمِ الصَّلٰوةَۜ اِنَّ الصَّلٰوةَ تَنْهٰى عَنِ الْفَحْشَٓاءِ وَالْمُنْكَرِۜ وَلَذِكْرُ اللّٰهِ اَكْبَرُۜ وَاللّٰهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

Beş vakit olan namaz günün belirli vakitlerinde kılınır.

-Sabah namazı

-Öğle namazı

-İkindi namazı

-Akşam namazı

-Yatsı namazı

3.Oruç Tutmak:  İslam’ın beş esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ergenlik çağına gelmiş, aklı melikeleri yerinde olan her Müslümana Ramazan orucu farzdır. Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından yani imsak vaktinden itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek, cinsel ilişkiden uzak durmaktır. Orucu Allah’ın emrini yerine getirmek ve O’nun rızasına kazanmak için tutarız. Ramazan ayı bazı yıllarda 29, bazı yıllarda da 30 gün olmaktadır. Ramazan ayı 29 gün olduğu zaman oruç yine tamdır.

Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi 183. Ayet orucun farz oluşunu şöyle anlatır;

“Ey iman edenler! Sizden öncekileri farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı, ta ki korunasınız.”

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَۙ

Allah’ın her emrinde olduğu gibi oruç ibadetinde de birçok hikmetler, bizim için maddi ve manevi pek çok faydalar vardır. Bunlar;

-Oruç, ahlakımızı güzelleştirir.

-Oruç, kötülüklerden korur

-Oruç, merhamet ve duygularını geliştirir

-Oruç, sağlığı korur.

-Oruç, nimetlerin kıymetini öğretir

-Oruç, insana sabırlı olmayı öğretir.

-Oruç, empâti yeteneğimizi geliştirir.

4.Zekât Vermek; İslam’ın şartlarından biri olan zekât, mali bir ibadettir. Ergenlik çağına gelmiş, akıllı, hür ve asli ihtiyaçlarından ve borçlarından başka belli miktar mal veya paraya sahip olan her Müslümana farzdır.

Dini ölçülere göre zengin olan Müslümanların seneden seneye malının ve parasının kırkta birini fakir olan Müslümanlara vermesidir.

Zekât, Kur’an-ı Kerim’de namaz ile birlikte otuz yedi yerde geçmektedir. Zekâtın üzerinde bu kadar çok durulması onun dinimizde büyük önem taşıdığını göstermektedir.

-Bakara Suresi 43. Ayet;

“Ve namazı tastamam kılın, zekâtı verin, rükü edenlerle beraber sizde rükü edin.”

وَاَق۪يمُوا الصَّلٰوةَ وَاٰتُوا الزَّكٰوةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِع۪ينَ

-Zâriyât Suresi 19. Ayet;

“Onların mallarında muhtaç ve yoksullar için bir hak vardır.”

وَف۪ٓي اَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّٓائِلِ وَالْمَحْرُومِ

-Sebe Suresi 39. Ayet;

“Rabbim kullarından dilediğine rızkı bol verir, dilediğine de kısar. Başkaları için ne harcarsanız Allah onun yerine yenisini verir. O rızık verenlerin en hayırlısıdır.”

قُلْ اِنَّ رَبّٖي يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَٓاءُ مِنْ عِبَادِهٖ وَيَقْدِرُ لَهُؕ وَمَٓا اَنْفَقْتُمْ مِنْ شَيْءٍ فَهُوَ يُخْلِفُهُۚ وَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقٖينَ

Toplumun en düşkün ve yardıma muhtaç kesimini gözetmek ve bu sosyal rahatsızlığı gidermek zenginlere verilen bir görevdir. Bizi yaratan ve yaşatan Allah, bize nasıl pek çok nimetler vermişse, biz de bunların bir bölümünü yoksul ve muhtaçlara vererek onların sıkıntılarını gidermekle görevliyiz.

Hz. Peygamber Efendimiz ise bunu şöyle buyurmaktadır;

“Komşusu aç iken tok yatan, bizden değildir.”

5.Hacca gitmek; İslam’ın şartlarından biride Hac görevini yerine getirmektir. Diğer İslam’ı şartları yerine getirebilen ve gücü yeten her Müslümanın ömründe bir defa Hacca gitmesi farzdır. Oruç gibi Hacın da belli ayları vardır. Bunlar Şevval, Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk on günüdür.

Kur’an-ı Kerim’ de Âl-i İmrân Suresi 97. Ayetinde şöyle buyurulmuştur;

“Orada apaçık deliller, alâmetler ve İbrâhim’in makâmı vardır. Oraya giren herkes emniyette olur. Bundan dolayı hacca gitmeye gücü yeten insanlara, Beytullâh’ı ziyâret etmek Allah’ın bir emridir. Kim Allah’ın emrini inkâr ederse, şunu bilsin ki, Allah’ın hiç kimseye ve hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.”

ف۪يهِ اٰيَاتٌ بَيِّنَاتٌ مَقَامُ اِبْرٰه۪يمَۚ وَمَنْ دَخَلَهُ كَانَ اٰمِنًاۜ وَلِلّٰهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ اِلَيْهِ سَب۪يلًاۜ وَمَنْ كَفَرَ فَاِنَّ اللّٰهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَم۪ينَ

İslam’ın bu saydığımız temel esaslarını sorumluluk çağına gelmiş her Müslüman’ın yerine getirmesi farzdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir