Halk dilinde dom dom kurşunu olarak bilinen türkülere de konu olmuş dum dum kurşunu adını Hindistan’ın Dum Dum şehrinden alır.

Hindistan’ın kuzeydoğusunda, Batı Bengal eyaletine bağlı Yirmidört Pergene ilinde, Kalküta’nın sanayi banliyöleri. Adı Farsça” yığma tepe” ya da “meyilli duvar” anlamındaki Damdama’dan gelir. Bu adı taşıyan dört merkez sırasıyla Dum Dum, Kuzey Dum Dum, Güney Dum Dum ve Kalküta Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu yer olan Dum Dum Askeri Havalimanı Bölgesi’sidir. Tümü de Kalküta kentsel yığışımın bir parçasıdır. Kuzey Dum Dum’da hâlâ geniş kırsal alanlar vardır. Güney Dum Dum ise Kalküta Metropoliten alanının kuzey uzantısını oluşturur.

Bu merkezler içinde en tanınmış olanı, 1783’te kurulan Dum Dum’dur.

1846’da ilk dumdum mermisinin yapıldığı bir mühimmat fabrikası Dum Dum şehrinde kuruldu.

Türkülerde de bahsi geçen domdom kurşunu adını aslında Hindistan’ın Dum Dum şehrinden almaktadır. Dom Dom Kurşunu, Türkiye’de 1980’lerde yasaklı olan, Âşık Mahsuni Şerif’in söz ve müziği kendisine ait türküsüdür.

Dum Dum kurşunu; tek dökülmüş kurşundan ibaret olması sebebiyle daha çok domuz ve ayı avcılığında kullanılan bu kurşunun yarası ölümle sonuçlanır.

Nüfus;

Hindistan Hükümeti sadece on yılda bir nüfus sayımı yapar. Dum Dum şehrinin son nüfus sayımı 2011’de yapıldığından, bir sonraki nüfus sayımı sadece 2021’de olacak. Birçoğu Dum Dum Nüfus 2022 nufüs sayımına henüz ulaşılamamaktadır.

Hindistan Nüfus Sayımı’nın geçici raporlarına göre, 2011 yılında Dum Dum’un nüfusu 114.786’dir.

Bu nüfusun 58.566 erkek ve 56.220 kadın nüfustur.

Dini inançları;

Hinduizm, Dum Dum şehrinde %90.20 takipçi ile çoğunluk dinidir.

 İslam, Dum Dum şehrinde yaklaşık %6.55 ile ikinci en popüler dindir.

Hristiyanlık % 1.84

 Jainizm % 0.02

Sihizm % 0.51

Budizm % 0.51 ile takip etmektedir.

 Yaklaşık %0,08’i ‘Diğer Din’

 Yaklaşık %0,70’i ‘Belirli Bir Din Yok’ dedi.

Eğitim;

Dum Dum şehrinde 50.617’si erkek, 47.380’i kadın olmak üzere toplam okuryazar sayısı 97.997’dir. Dum Dum şehrinin ortalama okuryazarlık oranı yüzde 91,99 olup, erkek ve kadın okuryazarlığı yüzde 93,08 ve yüzde 90,86’dır.

Resmi dilleri;

Bengalce ve İngilizce’dir.

Dum Dum ateşi

Dum Dum ateşi, kronik sıtma ile birçok ortak özelliği olan ve bir zamanlar Dum Dum’da yaygın olan, tatarcıklar tarafından yayılan, Kala-azar veya Karahumma olarak da bilinen viseral Leishmaniasis hastalığıdır. Hastalık daha sonra, Dum Dum’da görev yaparken ölen bir İngiliz askerinin ölüm sonrası patolojisine dayanarak bulgularını 1903’te yayınlayan Kraliyet Ordusu Tabip Birliği’nde bir doktor olan William Leishman‘ın adını aldı.

One Reply to “Dum Dum”

  • Mustafa
    Mustafa
    Reply

    Kalemine saglik cok bilgilendik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir