Daniel Ellsberg, Pentagon kâğıtları olarak bilinen Vietnam Savaşı hakkında gizli raporları sızdıran Amerikan tarihinin en büyük ihbarcısıdır. Sonradan analist kimliği kazanan Ellsberg’in adı, gazetecilere ” Pentagon Kâğıtları ” olarak bilinen Vietnam Savaşı hakkında gizli bir rapor sızdırmasının ardından, ABD Anayasası’nda İlk Değişiklik tarafından verilen basın özgürlüklerinin önemi ile eş anlamlı hale gelmiştir. Ellsberg’in bir muhbir olarak çalışması, hükümetin New York Times, Washington Post ve bir düzineden fazla gazetede savaş stratejilerinin başarısızlığını ortaya çıkarmaya yardımcı olmuş ve Hollywood tarafından “The Post” “gibi filmlerde dramatize edilmiştir. Bu filimler Pentagon Kağıtları “ve” Amerika’daki En Tehlikeli Adam. ” filmleridir.

Ellsberg’in Yarattığı Etki

Daniel Ellsberg'in Kimdir?Ellsberg’in Pentagon Belgeleri sızıntısı, halkın Vietnam Savaşı’na karşı muhalefetini sağlamlaştırmaya ve Kongre üyelerini çatışmaya karşı çevirmeye yardımcı olmuştur. The New York Times, Washington Post ve diğer gazetelerin belgelerinin yayınlanması, Amerikan tarihinde basın özgürlüğünün savunulmasında en önemli yasal kararın alınmasına yardımcı olmuştur.
Başkan Richard M.Nixon yönetimi The Times’ın Pentagon Belgeleri hakkında rapor vermesini önlemeye çalıştığında, gazete yanıt vermiştir. ABD Yüksek Mahkemesi daha sonra gazetelerin kamu yararına hareket ettiğini belirledi ve hükümetin yayınlanmadan önce sansürle ilgili öyküler için ” önceden sınırlama ” kullanımını kısıtlamıştır.
Yargıtay’ın çoğunluğu şöyle yazdı: “Sadece özgür ve sınırsız bir basın, hükümetin aldatmacasını etkili bir şekilde ortaya çıkarabilir. … Vietnam Savaşı’na yol açan hükümetin işleyişini açığa çıkaran gazeteler aslen Kurucuların yapmayı umdukları ve güvendiklerini yaptılar. Valinin yayının ulusal güvenliği tehdit edeceği iddiası kararı, ‘güvenlik’ kelimesi ve İlk Değişiklik’te yer alan temel yasayı ortadan kaldırmak için konturları çağrılmaması gereken geniş ve belirsiz bir genelliktir.”

One Reply to “Daniel Ellsberg’in Kimdir?”

  • Zeynep
    Zeynep
    Reply

    Güzel bir yazı olmuş ✍🏼

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir