Ceviz binlerce yıldır sevilen bir atıştırmalıktır. Tatlısından tuzlusuna, yemeklerin salataların vazgeçilmez lezzeti olan ceviz faydalarıyla şaşırtmaktadır.

Cevizlerin besleyici bir gıda olduğunu söylemek biraz yetersiz kalır.

Ceviz sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller sağlar ve bu, sağlığınızı nasıl destekleyebileceklerinin sadece başlangıcıdır.

Antioksidanlar Açısından Zengin; Ceviz, diğer yaygın kuruyemişlerden daha yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Ceviz, aterosklerozu destekleyen “kötü” LDL kolesterolün neden olduğu hasar da dahil olmak üzere vücudunuzdaki oksidatif hasarla savaşmaya yardımcı olabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

Omega-3’lerin Süper Bitki Kaynağı; Ceviz, omega-3 yağında diğer tüm kuruyemişlerden önemli ölçüde daha yüksektir ve 28 gramlık porsiyon başına 2.5 gram sağlar. Ceviz, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek bitki formundaki omega-3 yağının iyi bir kaynağıdır.

Çok sağlıklı bir iştah kesici; Hızlı bir şekilde tokluk hissetmenizi sağlayan yüksek lif içeriği sayesinde ceviz, diyet yapanlar için ideal bir iştah kesicidir. Ceviz lipidler açısından zengin olsa bile, emin olun, makul miktarda (günde bir avuç) tüketirseniz sizi şişmanlatmaz. Gerçekten de,  bu fındıkta bulunan kalorilerin tamamı vücudumuz tarafından emilmez.

Enflamasyonu Azaltabilir; Enflamasyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığın temelinde yer alır ve oksidatif stresten kaynaklanabilir. Cevizdeki çeşitli bitki bileşikleri ve besinler, birçok kronik hastalıkta önemli bir suçlu olan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı Bir Bağırsak Teşvik Eder; Araştırmalar, bağırsağınız sağlığı teşvik eden bakteriler ve diğer mikroplar (bağırsak mikrobiyotanız) açısından zenginse, sağlıklı bir bağırsak ve genel sağlığınızın daha iyi olduğunu gösteriyor. Ceviz yemek sadece sizi beslemekle kalmaz, aynı zamanda bağırsaklarınızda yaşayan faydalı bakterileri de besler. Bu, bağırsağınızın sağlığını destekler ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bazı Kanser Rislerini Azaltabilir; Test tüpü, hayvan ve insan gözlemsel çalışmaları, ceviz yemenin meme, prostat ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere belirli kanser riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

Tip 2 Diyabetin Yönetimine Yardımcı Olabilir ve Riskinizi Azaltabilir; Ceviz yemek, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabileceğinden, tip 2 diyabeti kontrol etmenize ve hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Cevizlerin kan şekeri kontrolü üzerinde de daha doğrudan etkileri olabilir.

Sağlıklı Yaşlanmayı Destekler; Yaşlandıkça, hareketliliğinizi ve bağımsızlığınızı korumak için iyi bir fiziksel işlevsellik şarttır. Ceviz içeren sağlıklı bir diyet, yaşlandıkça yürüme ve kişisel bakım becerileri gibi fiziksel işlevlerin korunmasına yardımcı olabilir.

İyi Beyin Fonksiyonunu Destekler; Ceviz kabuğunun küçücük bir beyne benzemesi sadece bir tesadüf olabilir, ancak araştırmalar cevizin zihniniz için gerçekten iyi olabileceğini gösteriyor. Ceviz, beyninizin iltihaplanmaya karşı korunmasına yardımcı olabilecek ve yaşlandıkça iyi beyin fonksiyonlarını destekleyebilecek besinler içerir.

Erkek Üreme Sağlığını Destekler; İşlenmiş gıdalar, şeker ve rafine tahıllar açısından zengin tipik Batı diyetleri, sperm fonksiyonunun azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ceviz yemek, sperm sağlığını ve erkek doğurganlığını desteklemeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak ceviz yemek, ideal olmayan yeme alışkanlıklarının sperm sağlığı üzerindeki potansiyel zararlı etkilerine karşı koymaya yardımcı olabilir.

Kan Yağlarını İyileştirir; Yüksek “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri, uzun süredir kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Günlük 1,5 ons (43 gram) ceviz porsiyonu, kalp hastalığı riskine katkıda bulunan zararlı kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir