CADILAR BAYRAMI

Eski medeniyetlerden günümüze kadar aktarılan bayramlar, kutlamalar şimdiki toplumların inanç ve kültürlerini şekillendiren ritüellerdir. Bunlardan biri olan Cadılar Bayramı ise kutlama ve etkinlik şekilleriyle dikkat çekmektedir.  

Neden Cadılar Bayramı?

Cadılar bayramı her yıl 31 Ekim’de  kutlanan çok eski gelenek olan ve yaz sonu anlamına gelen bir Kelt festivalidir.

 Bu tarihte eski Keltler hasat mevsiminin sonunu ve kışın başlangıcını kutlar.

İnanışa göre bizim dünyamız ile ruhların barındığı öteki dünya arasında ki çizgi incelir ve hasat mevsiminin sonunda iyi ve kötü niyetli ruhlar bu çizgiyi geçer. Halk bu kutlama ile ataları ve zararlı olmayan ruhları karşılar.

Giydiği maske ve kıyafetlerin “kötü varlıkları” savuşturmak veya onların görünüşünü benimsemek ve zarar görmemek için kullanıldığına inanılmaktadır.

Neden Balkabağı ?

Cadılar Bayramı‘nda balkabağı aslında aydınlatma aracı olarak kullanılır.

İnsanlar bu dinsel nitelikteki farklı kutsal ayinler aracılığı ile pencerelere yanan mumlar koyarak ya da balkabağı oyarak iyi ruhlarla iletişim kurmaya ve yollarını bulmalarına yardımcı olmaya çalışır.

Kelt topraklarının Roma işgalinden sonra, bu inanış işgalcilerinkiyle birleştirildi ve yıllar boyu kutlanan bir ritüel olarak günümüze kadar canlılığını korudu.

Cadılar Bayramı partisinde şeker,pasta ve elma ziyafeti vererek hayaletlerin iyiliğini istemekte ve evlerinin üzerine düşmelerini önleyeceğine inanılır.

Bir Benzer Ritüel Hıdırellez

Her toplumun kendi kutlamaları ve bayramları kendi içinde kutsal ve eşsizdir.

Ülkemizde her yıl kutlanan Hıdırellez Bayramı da aslında inanış olarak aynı ritüeldir.

-Bizde Ruz-ı Hızı (Hızır günü), onlarda Cadılar Bayramı.

Hıdırellez Bayramı kutlaması Gregoryen takvimine , Cadılar Bayramın ise Kelt takvimine göre kutlanır.

Hıdırellez kış mevsimin bitişi baharın gelişini temsil ederken, Cadılar Bayramı yazın bitişi kış mevsimin başlangıcını temsil eder.

Hıdırellez de dünya da darda kalanların yardımına koşan Hızır ile denizlerin hakimi olduğu inanılan İlyas’ın buluştuğu gün olarak bilinir. Cadılar Bayramı’nda ise iyi ve ya kötü ruhların onları ziyaret edeceğine inanılır.

Hıdırellez de  yanan ateşin üzerinden atlamak nazar ve hastalıklardan koruyacağına inanılırken, Cadılar Bayramı‘nda ise hayaletleri kovmak için şenlik ateşleri yanar.

Hıdırellez de yaşam suyu içerek ölümsüzleştiğine inanılan Hızır peygamberin, insanlar arasında dolanarak sağlık, bolluk, bereket dağıtacağına inanılırken, Cadılar Bayramın da ise dolaşan ruhların onları korkutacağına inanılır.

Bu ve buna benzer inanışlara her toplumda  zaman zaman rastlanır. Kılık kıyafet değişikliği, kutlama şekilleri, ikram edilen yiyecekler, eşyalara ve varlıklara yüklenen anlamlar her ne kadar farklılık gösterse de her toplum eski ritüellerini yerini getirmekle mutlu ve bu tür kutlamaları gelecek nesillere aktarmakta hevesli görünmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir